Sercem jest przetwornik

Sercem każdej echosondy jest przetwornik. Ta ta część, który sygnał elektryczny przetwarza na falę akustyczną. Ta, odbita od dna, powraca do echosondy. I znów to przetwornik echosondy odpowiada za zamianę fali akustycznej na sygnał elektryczny, przetwarzany przez procesor.

Tajemnica produkcji

Technologia produkcji przetworników jest największą tajemnicą producentów. Jeśli mielibyście kiedyś okazję zwiedzać fabrykę echosond czy sonarów, miejsce gdzie wypalane są przetworniki piezoelektryczne, byłoby pewnie jedynym, gdzie nie bylibyście wpuszczeni, albo co najmniej dokładnie sprawdzonoby, czy nie macie przy sobie telefonów.

Sztuka opanowana przez nielicznych

Nie każdy producent echosond wytwarza przetworniki samodzielnie. Niektórzy kupują je od firm, posiadających doświadczenie w produkcji tych zaawansowanych technologicznie komponentów. Jednym z najbardziej uznanych producentów przetworników ultradźwiękowych jest Airmar. Ta, założona blisko 30 lat temu, amerykańska firma zaczynała od produkcji przetworników do echosond rybackich. Dziś produkuje szeroką gamę przetworników ultradźwiękowych, również do najbardziej profesjonalnych hydroakustycznych urządzeń pomiarowych.

Większość oferty Airmar stanowią tzw. produkty OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli podzespoły do echosond i sonarów. Odmienna jest jednak linia Smart™. Wszystkie elementy, niezbędne do przetworzenia energii fali hydroakustycznej w użyteczną informację o głębokości, umieszczono tu w obudowie przetwornika. Echosondy Smart™ są dzięki temu kompaktowe, proste w montażu i niezawodne.

Airmar w ofercie K2sea

W naszej ofercie znajdziecie model DST800. To zintegrowane z logiem urządzenie doskonałe na jachty, zapewniające precyzyjny pomiar głębokości, prędkości i drogi po wodzie oraz temperatury wody.

EchoRange™ 200 kHz Smart™ Sensor to natomiast model profesjonalny, doskonały do integracji z bezzałogową jednostką hydrograficzną.

Skontaktuj się z nami, jeśli interesują Cię te i inne modele Airmar.