mKurs

mKurs to kompaktowa, bardzo uniwersalna, niewielka bezzałogowa jednostka pływająca, o zaskakująco dużej jak na swoje wymiary dzielności morskiej, przygotowana do prowadzenia różnego rodzaju prac pomiarowych na wodzie, w szczególności pomiarów batymetrycznych. Jej konstrukcja umożliwia montaż wielu urządzeń pomiarowych, w tym echosond wielowiązkowych, a doskonała stateczność kształtu gwarantuje wysoką jakość prac pomiarowych.

Całkowicie elektryczny napęd umożliwia użycie jednostki w strefach ciszy i niweluje ślad węglowy operacji z jej użyciem. Niewielkie rozmiary gwarantują łatwy transport jednostki i pozwalają na wodowanie w każdym miejscu, nawet o trudnym dostępie.

mKurs wyposażony jest w dwa wydajne silniki elektryczne o śrubach napędowych zamkniętych w dyszach Korta, zapewniające wysoką manewrowość oraz niezależne źródła zasilania kluczowych systemów jednostki. Kadłub podzielony jest na trzy odrębne przedziały wodoszczelne, co zwiększa bezpieczeństwo jednostki i daje różne możliwości aranżacji sprzętu pomiarowego. Podkadłubową gondolę przystosowujemy do montażu urządzań pomiarowych według zamówienia klienta.

Łatwość, komfort i bezpieczeństwo obsługi jednostki zapewniają światła nawigacyjne oraz dodatkowe oświetlenie pozycyjne, a także kamera o wysokiej jakości obrazu, nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. mKurs wyposażony jest w niezależne systemy awaryjnego zatrzymania, zarówno zdalne jak i fizyczne, zwiększające bezpieczeństwo zarówno samej jednostki, jak i jej otoczenia.

mKurs może być sterowany w trybie manualnym z aparatury radiowej oraz samodzielnie śledzić zadaną trasę w trybie automatycznym, z wykorzystaniem wysokoprecyzyjnego pozycjonowanie GPS/GNSS RTK.

Długość całkowita 1,85 m
Szerokość maksymalna 0,80 m
Maksymalne zanurzenie 0,40 m
Napęd 2 silniki elektryczne
Prędkość do 5 w
Autonomiczność zależna od prędkości, od 6 do 12 h