Kolejny ASV mKurs w użyciu

ASV mKurs eksploatowany jest przez uznaną szczecińską firmę inżynieryjno-hydrograficzną MATPOL Inżynieria Hydrotechniczna. W październiku przedstawicieli MATPOL-u można było spotkać w Gdańsku na targach BALTEXPO, gdzie prezentowali swoje możliwości prowadzenia prac hydrograficznych, w tym możliwości związane z nową bazą sprzętową.

ASV mKurs został zbudowany na zamówienie firmy MATPOL w ramach realizacji projektu „Zakup innowacyjnego sprzętu w zakresie prac podwodnych oraz badań i prac hydrograficznych”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jednostka została dostarczona w wersji wyposażenia umożliwiającej integrację ze wszystkimi modelami echosond wielowiązkowych, używanych przez zamawiającego, zdalnie sterowaną, programowalną wciągarką SVP, sprzętem komputerowym do sterowania platformą i akwizycji danych pomiarowych, wózkiem do wodowania i kompletem akcesoriów.

Zespół pomiarowy firmy został przeszkolony z użycia platformy. Szkolenie obejmowało budowę USV, architekturę komunikacyjną i elektryczną, przygotowanie pojazdu do misji, mobilizacja urządzeń pomiarowych, manualne sterowanie USV, planowanie trasy, prowadzenie misji we wszystkich trybach łączności, kontrolę USV i MBES w oprogramowaniu zintegrowanym, obserwację i analiza sytuacji wokół jednostki, zasady bezpieczeństwa operatorów i sprzętu oraz czynności konserwacyjne. Uczestnicy uzyskali certyfikaty ukończenia kursu operatora bezzałogowego pojazdu nawodnego mKurs.

MATPOL realizuje już pierwsze prace pomiarowe z wykorzystaniem mKurs. Więcej informacji na stronie firmy: https://www.prace-podwodne.pl/norway-grants/realizacja/31-prace-pomiarowe