ASV mKurs już w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej

W ostatnich tygodniach roku 2023 sfinalizowaliśmy dostawę bezzałogowej jednostki pływającej mKurs dla Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w ramach umowy na zbudowanie, ukompletowanie wyposażenia i dostarczenie przenośnej autonomicznej platformy pływającej przeznaczonej do badań hydrograficznych na akwenach śródlądowych dróg wodnych.

mKurs został dostarczony w bogatej wersji wyposażenia, obejmującej NORBIT iLidar, system pozycjonowania GNSS RTK,  dwuczęstotliwościową echosondę jednowiązkową BathyLogger oraz zdalnie sterowaną wciągarkę SVP, dedykowaną do urządzeń AML. Jednostkę przystosowaliśmy ponadto do montażu wszystkich elementów systemu echosondy wielowiązkowej NORBIT iWBMS. Na zamówienie klienta dostarczyliśmy homologowaną przyczepę do wodowania oraz wysokiej klasy skrzynię transportową, zapewniającą bezpieczne przemieszczanie i przechowywanie USV.

mKurs trafił na wyposażenie zespołu hydrografów Urzędu w ramach realizacji projektu „Przenośna autonomiczna platforma pływająca przeznaczona do badań hydrograficznych na akwenach śródlądowych dróg wodnych jako narzędzie do przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom środowiskowym dla Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Informacje na temat działalności Urzędu można znaleźć na stronie https://www.szczecin.uzs.gov.pl/. O planach szczecińskich hydrografów, dotyczących doposażenia w autonomiczny sprzęt pomiarowy pisał Portal Morski: https://www.gospodarkamorska.pl/szczecin-wzbogaci-sie-o-nowoczesna-platforme-do-badania-dna-akwenow-72305.