Tonga Eruption Seabed Mapping Project – TESMaP

12-metrowa bezzałogowa jednostka pływająca USV Maxlimer od kilku tygodni przebywa w rejonie wulkanu Hunga-Tonga Hunga-Ha’apai (HT–HH). Wyposażona jest w echosondę wielowiazkową do zbierania danych batymetrycznych oraz MAPR – Miniature Autonomous Plume Recorder, czyli zestaw czujników rejestrujących fizyczne i chemiczne parametry kolumny wody do głębokości blisko 300 m w rejonie kaldery HT-HH, wciąż okazującej symptomy aktywności wulkanicznej.

© SEA-KIT International. Opublikowano w MASSworld.news.

USV Maxlimer sterowana jest zdalnie przez grupę operatorów z Tollesbury w Wielkiej Brytanii. Obsługę techniczną jednostki zapewnia zespół w minimalnym składzie, w Nuku’alofa w Tonga. Międzynarodowa grupa naukowców i hydrografów z Australii, Polski, Irlandii, Egiptu, Mauritiusu i USA, pracująca w ścisłej koordynacji z operatorami i technikami, zapewnia obsługę sprzętu pomiarowego. Planowanie bezpiecznych nawigacyjnie i efektywnych pomiarowo planów misji USV oraz kontrola jakości danych odbywa się w Polsce, w K2sea.

dr inż. Karolina Zwolak z K2sea podczas kontroli danych przesłanych prosto z pokładu bezzałogowej jednostki w Tonga do naszej siedziby w Gdyni.

Dane pomiarowe z pierwszych misji w rejonie kaldery odsłaniają jej kształt, znaczaco zmieniony po styczniowej erupcji. USV maxlimer kontunuuje prace w Tonga, dostarczając nowych informacji o parametrach środowiskowych i uzupełniając białe plamy na mapie dna morskiego.

Wstepne dane betymetryczne, odsłaniające kształ kalery wulkanicznej Hunga-Tonga Hunga-Ha’apai po erupcji w styczniu 2022. © NIWA, Seabed 2030, TESMaP Survey Team.

TESMaP to wspólny Projekt NIWA (National Institute of Water and Atmospheric Research) oraz Seabed 2030, finansowany przez Nippon Foundation z Japonii.